Varno in zdravo delo v digitalni dobi
Evropska kampanja Zdravo delovno okolje 2023-2025, EU OSHA – Zagotavljanje humanocentričnega pristopa k upravljanju digitalnih tehnologij na delovnem mestu.
Glej tudi:
Digitalizacija dela
O kampanjah EU OSHA “Zdravo delovno okolje”
Nova kampanja za zdravo delovno okolje 2023-2025 je osredotočena na varno in zdravo delo v digitalni dobi, otvoril pa jo bo evropski komisar za zaposlovanje in socialne pravice Nicolas Schmit na tiskovni konferenci v Bruslju v okviru Evropskega tedna varnosti in zdravja pri delu, ki bo potekal od 23. do 27. oktobra 2023.
Namen nove kampanje je promovirati humano-centrični pristop k upravljanju digitalnih tehnologij na delovnem mestu. Torej pristop, kjer je v središču človek in ne stroj.
Cilji kampanje Zdravo delovno okolje 2023–2025 so:
-
-
- izpopolniti znanje o varni in produktivni uporabi digitalnih tehnologij v vseh gospodarskih panogah;
- ozaveščati o izzivih na področju varnosti in zdravja pri delu, povezanih z digitalno preobrazbo dela;
- širiti informacije o nastajajočih tveganjih in priložnostih;
- spodbujati ocenjevanje tveganj in varno upravljanje digitalnih tehnologij v podjetjih;
- spodbujati izmenjavo informacij in dobre prakse med ustreznimi deležniki
-
Mreža kontaktnih točk in drugih partnerjev kampanje bo po vsej EU organizirala dejavnosti in dogodke za ozaveščanje o varnem in zdravem prehodu na digitalno delo.
Ključni podatki, prednostna področja in podrobne informacije o natečaju za priznanja za dobro prakso v okviru kampanje za zdravo delovno okolje so že na voljo na spletišču kampanje. Na voljo je tudi popolnoma nov komplet gradiva za družbene medije, ki vsebuje sporočila, slogane in vizualno gradivo kampanje, ki se lahko uporabijo pri obveščanju.
Oglejte si celoten seznam dogodkov kampanje, ki bodo potekali po vsej Evropi!
Oglejte si različno gradivo na večjezični spletni strani kampanje.
Uporaba digitalnih tehnologij na delovnem mestu narašča in njihov vpliv na delo in delovna mesta še ni popolnoma jasen, zato je potrebno ozaveščati za izpopolnitev strategij za zaščito zdravja delavcev. Na to se osredotoča kampanja Zdravo delovno okolje 2023-2025: Varno in zdravo delo v digitalni dobi, ki jo vodi Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU OSHA). Cilj kampanje je spodbuditi sodelovanje za varno in produktivno digitalno preobrazbo dela, kar je mogoče doseči s strateškim načrtovanjem. Kampanja se zavzema za kulturo preventive in je skladna s cilji evropske digitalne strategije.
Kampanja traja od oktobra 2023 do novembra 2025
Povezava na spletno stran kampanje v slovenščini: Varno in zdravo delo v digitalni dobi, 2023-2025
Gradiva kampanje v slovenščini:
Preprečevanje kostno-mišičnih obolenj pri delu na daljavo: Pandemija covida-19 je pospešila naraščajoč trend dela na daljavo. Delo od doma ima določene prednosti, kot je na primer prihranek časa, potrebnega za prevoz do pisarne in nazaj. Povezano pa je tudi s povečanjem dolgotrajnega sedenja, družbeno izolacijo od sodelavcev in težavami z odklopom. V tem informativnem biltenu je pojasnjeno, zakaj lahko to negativno vpliva na zdravje delavcev, ki opravljajo delo na daljavo, in prispeva k razvoju ali poslabšanju kostno-mišičnih obolenj. Vsebuje nasvete za delavce in delodajalce, kako ustvariti udobno in zdravo domačo pisarno ter kako ostati aktiven med delom na daljavo.
Kostno-mišična obolenja, povezana z delom na daljavo – nasveti za zaposlene, ki delajo od doma: Pomen dela na daljavo v zadnjih nekaj letih narašča. Čeprav ima delo na daljavo veliko potencialnih prednosti, lahko vpliva tudi na zdravje delavcev in poslabša kostno-mišična obolenja, če ni ustrezno urejeno. Ta predstavitev v programu PowerPoint se osredotoča na delo na daljavo v domačem okolju in zakaj bi moralo biti del postopka ocenjevanja tveganja vsakega delodajalca. Opisuje tudi glavne dejavnike tveganja za kostno-mišična obolenja, povezana z delom na daljavo, in zagotavlja preventivne ukrepe za njihovo obravnavanje.
Gradiva kampanje v različnih jezikih po že objavljenih prednostnih področjih kampanje:
Platformno delo (januar 2024)
Avtomatizacija nalog (junij 2024), infografika: Ta infografika prikazuje glavna dejstva in številke, povezane z avtomatizacijo dela, kot del kampanje „Varno in zdravo delo v digitalni dobi“. Izpostavlja tveganja za varnost in zdravje pri delu ter izzive, povezane z avtomatizacijo nalog, kot sta izguba avtonomije in pretirano opiranje na tehnologije. Osvetljuje pa tudi priložnosti, kot sta več časa za poklicno izpopolnjevanje in zmanjšanje izpostavljenosti nevarnim okoljem. V infografiki so predstavljene tudi gospodarske panoge, v katerih se uporablja avtomatizacija nalog, in primeri teh nalog.
Izpostavljenost delavcev tehnologijam virtualne in razširjene resničnosti ter metaverzuma (julij 2024): koliko vemo? Delavcem tehnologije virtualne, nadgrajene in razširjene resničnosti ter metaverzuma nedvomno koristijo, vendar so z njimi povezana tudi večplastna tveganja. Namen tega dokumenta za razpravo, ki temelji na pregledih literature in razgovorih, je natančno opredeliti vplive na varnost in zdravje pri delu z vidika priložnosti ter tveganj. Dokument poziva k celovitemu pristopu, ki med drugim upošteva poklicno okolje, učinke dolgoročnih, kombiniranih izpostavljenosti, premajhno standardizacijo in vključujočo zasnovo, primerno za raznoliko delovno silo. To bo pomagalo zagotoviti, da bodo te tehnologije krepile produktivnost na delovnem mestu ter varnost in zdravje pri delu.
Delo na daljavo in hibridno delo (oktober 2024)
Vodenje delavcev s pomočjo umetne inteligence (februar 2025)
Pametni digitalni sistemi (junij 2025)
Ne zamudite novic, povezanih s kampanjo za zdravo delovno okolje!
Komplet gradiva za družbene medije
Nikoli še ni bilo lažje ostati na tekočem z dejavnostmi in dogodki kampanje EU OSHA. Ne glede na to, ali uporabljate Twitter, Facebook ali LinkedIn, boste s ključnikom #EUhealthyworkplaces obveščeni o prihodnjih mejnikih kampanje, dogodkih in navdihujočih virih, ki vam bodo pomagali pri predstavitvi teme v vaših dejavnostih ozaveščanja.
Pridružite se EU-OSHA na Facebooku, LinkedInu in Twitterju ter spremljajte naš kanal YouTube.
Če si želite ogledati fotografije z dogodkov kampanje, jih poiščite na portalu Flickr.
Bodite proaktivni in delite vsebino kampanje na družbenih omrežjih. Uporabite izbor EU OSHA za družbena omrežja in pomagajte širiti pomen preventivnih ukrepov in zaščite delavcev.
Za kaj gre?
Digitalne tehnologije napredujejo hitreje kot katere koli inovacije v naši zgodovini ter spreminjajo našo družbo in vsakodnevno življenje. Digitalna tehnologija delavcem in delodajalcem na številnih delovnih mestih in v vseh gospodarskih dejavnostih ponuja več priložnosti, hkrati pa prinaša večje izzive in tveganja glede varnosti in zdravja.
V skladu z raziskavo ESENER za leto 2019, ki jo je opravila EU-OSHA, je velika večina podjetij v EU v svoje delovanje vključila digitalne tehnologije, le 6 % podjetij pa je poročalo, da ne uporabljajo digitalnih tehnologij. Kljub vse večji uporabi robotov, prenosnih računalnikov, pametnih telefonov ali nosljivih naprav pa na manj kot enem od štirih delovnih mest (24 %) v EU razpravljajo o morebitnem vplivu teh tehnologij na varnost in zdravje delavcev.
Kampanja za zdravo delovno okolje za obdobje 2023–2025, namenjena ozaveščanju, zagotavljanju praktičnih virov in združevanju deležnikov, je v skladu s pristopom Evropske komisije Vizija nič za spodbujanje kulture preprečevanja. Temelji tudi na raziskavi, ki jo je opravila EU-OSHA za pregled varnosti in zdravja pri delu na področju digitalizacije za obdobje 2020–2023.
Priložnosti in tveganja
Vse večja digitalizacija gospodarstva in uporaba digitalnih tehnologij v delovnem okolju prinašata priložnosti za delavce in delodajalce, vključno z novimi priložnostmi za izboljšanje varnosti in zdravja pri delu.
- Z avtomatizacijo se ponavljajoče se, delovno intenzivne in nevarne naloge dodelijo strojem.
- Robotika in umetna inteligenca nadomeščata delavce v nevarnih delovnih okoljih.
- Digitalne tehnologije in tehnologije za povečanje učinkovitosti (npr. eksoskeleti) izboljšujejo dostop do trga dela za prikrajšane delavce, na primer invalide, migrante ali delavce, ki živijo na območjih z malo zaposlitvenimi možnostmi.
- Boljše spremljanje skupaj z masovnimi podatki omogoča bolj pravočasno in učinkovitejše ukrepanje.
- Delavci, ki lahko delajo od doma, lahko bolje usklajujejo poklicno in zasebno življenje ter imajo več prožnosti in samostojnosti.
E-novice ZSSS o kampanji:
46/2024 e-novica ZSSS (9. 10. 2024): Delo na daljavo in hibridno delo – novo poglavje kampanje “Varno in zdravo delo v digitalni dobi”
39/2024 e-novica ZSSS (26. 8. 2024): Brezplačni seminarji s področja varnosti in zdravja pri delu
36/2024 e-novica ZSSS (16. 7. 2024): Tveganja za zdravje pri delu s pametnimi digitalnimi sistemi
31/2024 e-novica ZSSS (4. 6. 2024): Avtomatizacija nalog – novo v kampanji “Varno in zdravo delo v digitalni dobi”
14/2024 e-novica ZSSS (29. 2. 2024): Razpis za nacionalno tekmovanje za priznanja »Dobra praksa na področju varnosti in zdravja pri delu 2024-2025«
13/2024 e-novica ZSSS (22. 2. 2024): Francosko-nemški veto na direktivo o izboljšanju delovnih pogojev pri platformnem delu
10/2024 e-novica ZSSS (13. 2. 2024): Varnost in zdravje pri delu na digitalnih platformah
51/2023 e-novica ZSSS (11. 12. 2023): V EU dosegli okvirni dogovor o predpisu o zaupanja vredni umetni inteligenci
43/2023 e-novica ZSSS (20. 10. 2023): Evropska kampanja 2023-2025 – Varno in zdravo delo v digitalni dobi
42/2023 e-novica ZSSS (12. 10. 2023): Trije brezplačni spletni seminarji MDDSZ