E-novica ZSSS  št. 14/2025: Poletni čas zmoti cirkadiani ritem v organizmih

Vir: Wikipedija

V nedeljo, 30. marca 2025 smo znova premaknili ure za eno uro naprej in s tem za pol leta prešli s standardnega časa na poletni čas. Ure bomo znova premaknili nazaj v nedeljo, 26 oktobra 2025. V Sloveniji ure premikamo na poletni čas od 27. marca 1983 dalje. Pravna podlaga za premik ur je Zakon o računanju časa. Omeniti je treba še Direktivo 2000/84/ES o ureditvi poletnega časa, ki predvsem zagotavlja, da države v EU premik ure opravijo na isti dan.

Namen poletnega časa naj bi bil boljši izkoristek dnevne svetlobe, da ljudje ne bi spali, medtem ko sije  sonce in da bi se spomladi in poleti delovne in šolske ure lepše prilegale uram dnevne svetlobe in da bi posledično prihranili energijo. Prav prihranek na energiji se najpogosteje navaja kot utemeljitev, zakaj je pametno premikati ure na poletni čas.

Žal pa ima premikanje ure tudi negativen učinek. Študija, ki jo je leta 2018 naročil Evropski parlament, kaže, da premikanje ure na poletni čas vpliva na primer na promet, notranji trg, kmetijstvo, energetski sektor in javno zdravje.  V kmetijstvu premikanje ure negativno vpliva na pridelek in dobrobit živali, saj moti bioritem živali, to pa na primer vpliva na urnik molzenja krav. Premikanje ure negativno vpliva tudi na javno zdravje, pri čemer posledice najbolj občutijo otroci in starejši. Premikanje ure povzroči splošno slabše počutje ljudi, saj moti cirkadiani ritem, povzroči več težav s spanjem in utrujenost. V energetskem sektorju pa menda ni mogoče opaziti kakršnih koli jasnih prednosti premikanja ure.

Evropski parlament je februarja 2018 sprejel resolucijo, v kateri je Evropsko komisijo pozval, naj znova preuči direktivo o premikanju ure na poletni oz. zimski čas in jo po potrebi prilagodi. Evropska komisija je poleti 2018 izvedla javno posvetovanje, v okviru katerega je prejela okrog 4,6 milijona odgovorov, pri čemer je 84 % sodelujočih podprlo opustitev premikanja ure. Evropska komisija je septembra 2018 predložila predlog spremembe direktive o premikanju ure. V predlogu je predlagala opustitev premikanja ure od 1. aprila 2019 dalje, pri čemer državam članicam dopušča možnost, da same izberejo svoj standardni čas.

Opustitev premikanja ure na poletni čas pa je bila menda odložena marca 2020 zaradi izbruha pandemije COVID-19.