E-novica ZSSS št. 13/2025 (17. 3. 2025): V Sloveniji kar 7.000 ocen tveganja, izdelanih s pomočjo aplikacije OiRA
Spletna aplikacija OiRA je interaktivno orodje, namenjeno ocenjevanju tveganja v posameznih gospodarskih dejavnostih. Je brezplačno, enostavno za uporabo ter namenjeno predvsem mikro in malim podjetjem.
Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1) v 17. členu določa, da mora delodajalec pisno oceniti tveganja, katerim so delavci izpostavljeni pri delu. Čeprav praksa kaže, da zlasti mikro in mali delodajalci z majhnim številom zaposlenih tovrstne strokovne naloge praviloma poverijo zunanjim službam, pa smejo načeloma tveganje oceniti tudi kar sami. Pri tem naj bi jim bilo v pomoč spletno orodje OiRA, razvito v Evropski agenciji za varnost in zdravje pri delu (EU OSHA).
Malim delodajalcem je v Sloveniji v slovenščini na voljo že več kot 20 aplikacij OiRA za naslednje poklice: avtoserviser, cestni transport, Covid-19, čiščenje poslovnih prostorov, elektroinštalater, frizerski saloni, gradbeništvo, kovinar, krovec, kuhar, mesar, mizarske delavnice, natakar, novinar, parketar, pekarne pisarne, prodajalne, skladiščnik, slikopleskar/črkoslikar/fasader, učitelj in vulkanizer.
EU OSHA je v letu 2025 objavila svojo raziskavo o uporabi spletnega orodja OiRA. Ta med drugim poroča, kako se spletno orodje OiRA uporablja tudi v Sloveniji. Baje je bilo namreč v Sloveniji s pomočjo aplikacije OiRA izdelanih kar 7.000 ocen tveganja ne le za male ampak celo za nekatere srednje velike delodajalce! Ob nastanku slovenskih aplikacij OiRA se je pričakovalo, da jim bodo v skrbi za izgubo posla nasprotovali ponudniki zunanjih strokovnih storitev. V nasprotju s pričakovanji pa menda v Sloveniji orodja OiRA praviloma niso izbrali sami delodajalci ampak kar njihove zunanje službe!
Zunanji strokovnjaki za varnost in zdravje pri delu so se najpogosteje odločili za uporabo OiRA v malih in srednje velikih podjetjih z manj zapletenimi delovnimi okolji. Cenijo, da olajšuje odločanje v procesu ocenjevanja, zaradi uporabniku prijaznega vmesnika, ker ga navodila vodijo korak za korakom, in zaradi možnosti vključevanja delodajalcev v postopek. Toda zunanji strokovnjaki so pri ocenjevanju hkrati uporabljali še druge metode, orodje OiRA pa so uporabili bolj kot pripomoček za usposabljanje delodajalca.
V Sloveniji se aplikacije OiRA uporablja seveda zgolj v dejavnostih in za poklice, za katere so izdelane. Menda naj bi bila uporabna predvsem za samostojne podjetnike. A tudi v teh dejavnostih se mali delodajalci obotavljajo, da bi z njo samostojno ocenjevali tveganje, saj naj bi OiRA vseeno zahtevala nekaj specialističnega znanja. Ocenjevanje s pomočjo OiRA so raje izvajali v sodelovanju s najetim zunanjim strokovnjakom. Običajno je trajalo od nekaj ur do enega dneva, pri čemer je večina uporabnikov upoštevala kronološki vrstni red in po potrebi preskočila nepomembne module. Vsekakor pa slovenski uporabniki pohvalijo, ker se z OiRA poveča temeljitost, ozaveščenost ter ustreznost ocenjevanja tveganja. Pri vključevanju delavcev v postopek pa menda ni bilo doslednega pristopa.
Povezava na aplikacije OiRA v slovenščini
Ocenjevanje tveganja na evropskih delovnih mestih s pomočjo OiRA, primerjalno poročilo, EU OSHA, 2025, v angleščini