Zbirke podatkov o nevarnih kemikalijah

 


Evropska agencija za kemikalije (ECHA)

Kje poiskati zanesljive informacije o kemikalijah, s katerimi se srečujemo na delovnem mestu? Obveščamo vas, da je Evropska agencija za kemikalije (ECHA) 29. 1. 2024 lansirala svojo novo javno zbirko podatkov o kemikalijah ECHA CHEM, ki bo postopoma nadomestila vse njene dosedanje zbirke.

Sprva vključuje zgolj podatke, ki so jih podjetja predložila v svojih registracijah v skladu z uredbo REACH. V prihodnjih letih bo agencija ECHA podatke, ki jih bo dala na voljo javnosti, postopoma prenesla z njihove sedanje lokacije (Iskanje kemikalij) v zbirko ECHA CHEM.

Med prehodom bodo uporabniki morda morali uporabljati tako ECHA CHEM kot prejšnjo platformo. V podporo pri tem prehodu bodo na spletni strani zbirali praktične informacije o postopnem prenosu na ECHA CHEM. Tu boste našli najnovejše informacije o preteklih in prihodnjih izdajah ECHA CHEM, različne vrste podporne dokumentacije, kot so spletni seminarji in vprašanja in odgovore, pa tudi preprost priročnik, ki vam bo pomagal ugotoviti, kje lahko najdete informacije, ki jih iščete.

Glej: https://chem.echa.europa.eu/

Predstavitveni video za ECHA CHEM na tej povezavi, v angleščini

 

Iskalnik informacij o kemikalijah – do januarja 2024

Iskanje kemikalij

Iskanje informacij o vseh kemikalijah s pomočjo številk kemikalij EC ali CAS.

S klikom na ime kemikalije se odpre informacija o nevarnih lastnostih kemikalije. V zbirki podatkov je 106.213 snovi z EC številko.

 


Načrt o rakotvornih snoveh (Roadmap on Carcinogenes), 2016

Glej na tej povezavi

(z možnostjo prevajanja v slovenščino)

Spletna stran Načrta o rakotvornih snoveh je platforma za izmenjavo dobrih praks med podjetji in organizacijami in shemo prostovoljnega ukrepanja za ozaveščanje o tveganjih, ki izhajajo iz izpostavljenosti rakotvornim snovem na delovnem mestu in izmenjavo dobrih praks. Akcijska shema je imela štiriletno perspektivo in je dobila naslov »Načrt o rakotvornih snoveh«. Leta 2020 so partnerji ugotovili, da načrt dobro napreduje, vendar še zdaleč ni pripravljen. Zato je bila 10. novembra 2020 predstavljena nova strategija za obdobje 2020–2024  s posebnimi izzivi za pospešitev izvajanja.

Na platformi najdete rešitve in informativne liste o najpogostejših karcinogenih.

Nasveti za nadomestitev karcinogenov na delovnem mestu na tej povezavi (v angleščini)

Septembra 2023 je bil posodobljen seznam informativnih listov v slovenščini na 21 snovi in postopkov, dostop do celotnega seznama

Novo orodje spletne strani v angleščini za več praktične podpore podjetjem in delavcem, ki so lahko izpostavljeni rakotvornim dejavnikom. To orodje pomaga pri ugotavljanju morebitnih tveganj (rakotvorna snov + izpostavljenost), pri čemer se iskanje nasveta začne na tri načine: s sektorjem ali poklicem ali znano rakotvorno snovjo. Ko je rakotvorna snov ali izpostavljenost opredeljena, orodje predlaga ciljno usmerjene rešitve, kako zaščititi delodajalce, in daje informacije o zakonskih določbah.

Trije načini iskanja: Če želite izvedeti, ali so v vašem sektorju ali poklicu prisotni dejavniki, ki povzročajo raka, lahko do teh informacij dostopate prek sektorja ali poklica. Na voljo so številne rešitve in primeri v zvezi z zaščitnimi ukrepi po načelu STOP (začenši z zamenjavo, tehničnimi ukrepi, organizacijskimi ukrepi in osebno zaščito). Če že veste, da delate z rakotvornimi snovmi ali da rakotvorne snovi nastajajo med procesom na vašem delovnem mestu (npr. varilni hlapi), lahko vse pomembne praktične in pravne informacije najdete v ustreznih obsežnih informativnih listih.

Glej povezavo: Tool to identify carcinogens at work – STOP carginogens at work (stopcarcinogensatwork.eu)

 

Obvladovanje tveganj zaradi rakotvornih snovi na delovnem mestu s pomočjo izobraževalne igre: Interaktivna igra, namenjena seznanjanju učencev s potrebnimi ukrepi za obvladovanje tveganj zaradi rakotvornih snovi na delovnem mestu. Lahko jo uporabljate brezplačno, na voljo pa je v angleškem, francoskem, nizozemskem in nemškem jeziku. Za uporabo v razredu si oglejte paket izobraževalnih informacij.


Varno ravnanje z rakotvornimi nevarnimi snovmi

Podatkovna zbirka najboljših praks GDA je bila razvita v okviru delovnega programa „Varno ravnanje z rakotvornimi nevarnimi snovmi“ skupne nemške strategije zdravja in varnosti pri delu (GDA).

V podatkovni zbirki so zbrani in na voljo primeri najboljše prakse iz podjetij, praktični pripomočki in merilni programi. Pregledno urejena in filtrirna podatkovna zbirka uporabnikom omogoča iskanje pomoči pri ravnanju z rakotvornimi nevarnimi snovmi, npr. po panogi, poklicu ali snovi, in uporabo za lastno podjetje.

V nemščini: gda-gefahrstoff-bestpractice.ifa.dguv.de


E-orodje o nevarnih kemičnih snoveh (EU OSHA), 2021

Glej na tej povezavi

E-orodje o nevarnih kemičnih snoveh vam podaja pregled nevarnosti nevarnih kemičnih snovi in kemičnih izdelkov, ki jih uporabljate na delovnih mestih v svojem podjetju, za varnost in zdravje pri delu. Glede na vaše odgovore boste prejeli prilagojene nasvete za svoje podjetje o tem, kako izvajati dobre prakse in ukrepe ter upoštevati ustrezna pravila in predpise. Če boste sprejeli priporočene ukrepe, boste učinkovito zmanjšali tveganja, ki jih povzročajo nevarne snovi in kemični izdelki v vašem podjetju.

Začnete lahko z zelo kratkim vprašalnikom (hitri začetek) s sedmimi vprašanji ali pa takoj začnete z bolj podrobnim vprašalnikom, ki vsebuje 36 vprašanj. Če boste izpolnjevali daljši vprašalnik, lahko svoje odgovore shranite in nadaljujete pozneje. Ko boste izpolnili daljši vprašalnik, boste lahko natisnili poročilo „Moj kemijski priročnik“, ki bo vključeval vaše odgovore, seznam opravil ter priporočila za dobre prakse in ukrepe.

Slovenski partnerji e-orodja o nevarnih kemičnih snoveh so poskrbeli za oblikovani različici publikacij Moj kemijski vodnik – za Kontrolnik kliknite tukajza Priporočila kliknite tukaj.

 


Moj kemijski vodnik – Priporočila

Elektronska publikacija Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) z naslovom Moj kemijski vodnik – Priporočila, 2023.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


RISCTOX zbirka podatkov o nevarnih snoveh

(v angleščini in španščini)

Glej na tej povezavi

RISCTOX je zbirka podatkov o nevarnih snoveh, razvita za zagotavljanje jasnih, organiziranih in jedrnatih informacij o tveganjih za zdravje in okolje, ki jih povzročajo kemikalije v izdelkih, ki jih podjetja običajno uporabljajo ali z njimi ravnajo.

Zbirka podatkov RISCTOX nudi informacije o več kot 100.000 kemičnih snoveh v datotekah, ki vsebujejo podatke o:

  • Klasifikaciji snovi na podlagi uredbe 1272/2008 (CLP
  • Posebnih zdravstvenih tveganjih
  • Posebnih okoljskih tveganjih
  • Predpisih v zvezi z zdravjem in okoljem

Kriteriji za iskanje vključujejo ime snovi ali pa njene identifikacijske številke (CAS, EC; EINECS / ELINCS, Index No). Prav tako je mogoče iskati na podlagi različnih seznamov tveganj in predpisov.


SUBSPORTplus portal za nadomeščanje nevarnih kemikalij z manj nevarnimi

(z možnostjo prevajanja v slovenščino)

Povezava: https://www.subsportplus.eu/

Portal SUBSPORTplus nudi podporo pri nadomeščanju nevarnih snovi. Nadomeščanje oziroma zamenjava nevarnih snovi z manj nevarnimi je temeljni ukrep za zmanjševanje tveganj za okolje, delavce, potrošnike in javno zdravje. Predpisi spodbujajo, da se naj nadomešča, ta portal vam pokaže, kako to storiti.

Nadomešča se v naslednjih korakih:

  1. Definirajte problem
  2. Določite kriterije za nadomeščanje
  3. Poiščite alternative
  4. Ovrednotite in primerjajte alternative
  5. Izvedite pilotni preizkus
  6. Izvedite in izboljšajte

OECD – Zbirka orodij za oceno alternativ in zamenjavo škodljivih kemikalij

 

 

Ker zanimanje za zamenjavo škodljivih kemikalij v industriji, nevladnih organizacijah in javnem sektorju še naprej narašča, organizacije iščejo smernice za izvajanje ocene alternativ ter za izbiro ustreznih metod in orodij. OECD se na to potrebo odziva s pripravo dokumentov s smernicami, izmenjavo izkušenj na delavnicah in zbiranjem razpoložljivih virov.

Glej na tej povezavi


SAICM – program Organizacije združenih narodov za strateški pristop k mednarodnemu upravljanju s kemikalijami

Glej na tej povezavi

 


Aplikacija ISK za sporočanje podatkov o kemikalijah na trgu Republike Slovenije

(v slovenščini)

Povezava: https://www.gov.si/zbirke/storitve/sporocanje-podatkov-o-kemikalijah-za-zavezance-za-porocanje-2/

Urad za kemikalije v okviru nadzora nad proizvodnjo, prometom, skladiščenjem in uporabo nevarnih kemikalij vodi seznam kemikalij na trgu RS. Seznam kemikalij vsebuje podatke o kemikalijah (snoveh in zmeseh) na trgu Republike Slovenije, ki so razvrščene kot nevarne in sicer podatke iz varnostnega lista, podatke o vrsti in uporabi kemikalij ter letne količine. Pravni podlagi za sporočanje podatkov sta 35. člen Zakona o kemikalijah (Uradni list RS, št. 09/2011) in Pravilnik o sporočanju podatkov za kemikalije (Uradni list RS, št. 35/2011).

Podatke o nevarnih kemikalijah mora sporočati pravna oseba ali samostojni podjetnik, ki proizvaja kemikalijo v RS ali vnaša kemikalijo v RS za poklicno uporabo vključno z vnosom za neposredno uporabo v lastni proizvodnji.

Vprašanja v zvezi z uporabo in delovanjem aplikacije ISK se pošlje na e-naslov isk-ursk.mz@gov.si.

Tolmačenje Ministrstva za zdravje – Urada RS za kemikalije, glede uporabe podatkov iz seznama kemikalij, ki se zbirajo in vodijo v aplikaciji ISK, si preberite s klikom tukaj.