E-novica ZSSS št. 11/2025 (6. 3. 2025): ETUC zahteva novo direktivo EU o preprečevanju tveganj zaradi vročine na delovnem mestu
To je zemljevid Sveta, na katerem je ILO leta 2024 prikazala, da se je v obdobju 2000-2020 ravno v Evropi (in posebej tudi v Sloveniji) najbolj povišalo število smrtnih nezgod pri delu, ki se pripisujejo visokim temperaturam na delovnem mestu v času poletnih vročinskih valov.
Obveščamo vas, da je izvršni odbor Evropske konfederacije sindikatov (ETUC) na seji 4. in 5. marca 2025 sprejel resolucijo, kakšna naj bo vsebina nove direktive EU o preprečevanju tveganj zaradi vročine na delovnem mestu. ETUC namreč Evropsko komisijo že od leta 2019 poziva, naj pripravi predlog takšne nove direktive. Število ljudi, ki med poletnimi vročinskimi valovi umrejo zaradi visokih temperatur na delovnem mestu, se v Evropi po podatkih ILO namreč povečuje hitreje kot v katerem koli drugem delu sveta: od leta 2000 se je baje število smrti zaradi vročine na delovnem mestu povečalo za 42 %. Kot pri vseh drugih tveganjih, povezanih z varnostjo in zdravjem pri delu, pa je tudi ta tveganja mogoče preprečiti, če delodajalci – po posvetovanju s sindikati – ocenijo tveganje in izvajajo ustrezne preventivne ukrepe.
Resolucija ETUC navaja glavne zahteve evropskega sindikalnega gibanja, kaj vse je treba vključiti v nujno potrebno novo direktivo o preprečevanju vročine na delovnem mestu. Direktiva naj določi zavezujoče najvišje delovne temperature, pri čemer bi bilo treba upoštevati delovne pogoje v posameznih sektorjih, kot so narava in intenzivnost dela ter delo v zaprtih prostorih in na prostem.
Poziva k celoviti zaščiti vseh delavcev pred vročinskim stresom. Ta nastane, ko se v telesu delavca kopiči odvečna toplota, ki, če se ne sprosti v okolje, nevarno zviša telesno temperaturo. Posebej bi bilo treba oceniti tveganja za delavce, ki delajo na prostem in za druge ranljive skupine, kot so nosečnice ali delavke v menopavzi, starejši delavci, posamezniki z že obstoječimi zdravstvenimi težavami ter delavci migranti in/ali sezonski delavci, delavci brez dokumentov ter delavci s prekarnimi pogodbami za delo. Delodajalci bi morali delavcem zagotoviti zadostne tehnične ukrepe, kot so zasenčeni prostori, klimatski sistemi, dostop do pitne vode in sanitarne naprave. Izvajati pa bi morali tudi organizacijske ukrepe, kot so programe aklimatizacije, prilagajanje delovnega časa in možnost, da si sam smeš prilagajati tempo dela ter odmore za ohlajanje. Resolucija ETUC tudi omenja možnost prekinitev dela na prostem v času visokih temperatur. Predlaga tudi, da naj bodo delavci v času take prekinitve dela upravičeni do nadomestila plače za čas čakanja na delo.
Vabimo k ogledu prevoda celotne resolucije v slovenščino!
Resolucija ETUC o vsebini direktive o preprečevanju tveganj zaradi vročine na delovnem mestu, marec 2025, v slovenščini
Poročilo Mednarodne organizacije dela (ILO) „Vročina pri delu: posledice za varnost in zdravje“, 25. 7. 2024, v angleščini