E-novica ZSSS št. 25/2024 (24. 4. 2024): Slovenija 20 let v Evropski uniji

 

Pripravimo se na proslavo dvajsete obletnice članstva Slovenije v Evropski uniji na 1. maj 2024! Državna proslava dvajsetletnice bo 9. maja 2024 v Novi Gorici. Slovenija je namreč postala polnopravna članica EU 1. maja 2004, ker je izpolnila maastrichtske kriterije: stabilno demokracijo, spoštovanje človekovih pravic, konkurenčno tržno gospodarstvo in prevzet pravni red Unije. Med drugim je to pomenilo, da je Slovenija do leta 2004 uskladila svoje predpise s predpisi Evropske unije na področju varnosti in zdravja pri delu. 

Spomnimo se: Prvi Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD), ki je veljal v letih 2000-2011,  je bil sprejet 30. 6. 1999 in začel veljati 28. 7. 1999. Torej štiri leta pred včlanitvijo v EU. Usklajen je bil z okvirno Direktivo Sveta  (89/391/EGS) z dne 12. junija 1989 o uvajanju ukrepov za spodbujanje izboljšav varnosti in zdravja delavcev pri delu. Zaradi uskladitve s to direktivo mora od leta 2000 dalje vsak slovenski delodajalec pisno oceniti tveganja za zdravje in varnost na svojih delovnih mestih in se z delavci ali njihovimi predstavniki posvetovati o vsakem preventivnem ukrepu. Delavci pa so dobili pravico, da si izvolijo delavskega zaupnika za varnost in zdravje pri delu. Kjer je izvoljen, pa je zaradi uskladitve s to direktivo njegova pooblastila pridobil tudi svet delavcev.

Do leta 2004 je nato Slovenija drugega za drugim sprejemala pravilnike o varnem delu, usklajene z vsemi “hčerinskimi” direktivami, ki se v preambuli sklicujejo na okvirno direktivo 89/391/EGS. Teh predpisov je skupaj 24 – natančno toliko kot je direktiv, ki v EU urejajo minimalne standarde varnosti in zdravja pri delu. Najdete jih na naši spletni strani ZSSSzaupnikVZD na tej povezavi. Uskladitev slovenskih predpisov s temi direktivami je pomenila, da je slovenskim delavcem zagotovljena vsaj ista minimalna raven varnosti in zdravja pri delu kot v drugih državah EU.

EU ostaja tudi danes pomembna za prenovo slovenskih predpisov. Spomnimo se, da se na primer slovenske mejne vrednosti poklicne izpostavljenosti nevarnim kemikalijam posodabljajo predvsem na podlagi EU obvezujočih in priporočenih mejnih vrednosti. Enako pomembne za nas pa so tudi aktivnosti EU institucij na področju varnosti in zdravja pri delu: tristranski Svetovalni odbor za varnost in zdravje pri delu (ACSH), v katerem se Evropska komisija posvetuje o potrebnih dopolnitvah direktiv s predstavniki vlad in socialnih partnerjev držav članic, Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU OSHA), ki s svojimi kampanjami “Zdravo delovno okolje” širi dobro prakso v države članice ter Evropska fundacija za izboljševanje življenjskih in delovnih razmer (EUROFOUND), ki se odlikuje s svojimi raziskavami trgov dela. Seveda pa ne smemo pozabiti, da je Slovenija s svojimi izvoljenimi predstavniki zastopana v obeh zakonodajalcih EU – to je v Evropskem parlamentu in Svetu EU oziroma Svetu ministrov.

Statistika kaže, da se je Sloveniji članstvo v EU dobro obrestovalo. Dvajsetletnica članstva Slovenije v EU sovpada z letošnjimi evropskimi volitvami. V Sloveniji bodo volitve v Evropski parlament potekale 9. junija 2024. Voli lahko vsak državljan EU s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki je star najmanj 18 let. Udeležimo se evropskih volitev zavedajoč, da s tem odločamo o lastni demokratični prihodnosti in blagostanju!