Promocija zdravja na delovnem mestu
Definicija:
ZVZD-1: Promocija zdravja na delovnem mestu so sistematične ciljane aktivnosti in ukrepi, ki jih delodajalec izvaja zaradi ohranjanja in krepitve telesnega in duševnega zdravja delavcev. Delodajalcu in odgovorni osebi je zagrožena globa, če v izjavi o varnosti z oceno tveganja ne načrtuje in ne določi promocije zdravja na delovnem mestu, zanjo ne zagotovi potrebnih sredstev, pa tudi načina spremljanja njenega izvajanja
Ministrstvo za zdravje: Zdravje je podlaga za dobro in uspešno življenje in delo tako za posameznika kot za organizacijo. Skrb za ohranjanje in izboljševanje zdravja zaposlenih je smotrna, saj so zdravi in zadovoljni delavci, ki delajo v varnem in spodbudnem delovnem okolju produktivnejši in ustvarjalnejši, redkeje zbolijo in redkeje odhajajo v bolniški staž ter ostajajo zvesti organizaciji oz. delodajalcu. Delodajalec, ki nudi dobro in stimulativno delovno okolje, lažje zaposli kvalitetnejši kader in pridobi na javnem ugledu.
Promocija zdravja na delovnem mestu so sistematične ciljane aktivnosti in ukrepi, ki jih delodajalec na osnovi zakona izvaja z namenom ohranjanja in krepitve telesnega in duševnega zdravja delavcev. Gre za skupna prizadevanja delodajalcev, delavcev in družbe za izboljšanje zdravja in dobrega počutja ljudi pri njihovem delu. To dosežemo s sinergijo:
- izboljšanja organizacije dela in delovnega okolja,
- spodbujanja zaposlenih, da se aktivno udeležujejo aktivnosti za varovanje in krepitev zdravja,
- omogočanja izbire zdravega načina življenja in
- spodbujanja osebnostnega razvoja.
POMNI: Direktni in indirektni stroški zdravljenja:
-
-
- absentizem = odsotnost z dela zaradi bolezenskega stanja
- prezentizem = prisotnost na delu kljub bolezni zaposlenega
-
Obveznost delodajalca:
Delodajalec mora načrtovati in izvajati promocijo zdravja na delovnem mestu. Delodajalec mora promocijo zdravja na delovnem mestu načrtovati ter zanjo zagotoviti potrebna sredstva, pa tudi način spremljanja njenega izvajanja.
Smernice za promocijo zdravja:
Minister, pristojen za zdravje, izda smernice za določitev in pripravo promocije zdravja na delovnem mestu iz prejšnjega odstavka tega člena najkasneje do uveljavitve tega zakona. Smernice se po obravnavi na Ekonomsko-socialnem svetu objavijo na spletnih straneh ministrstva, pristojnega za zdravje, in ministrstva, pristojnega za delo.
Smernice promocije zdravja na delovnem mestu
Nacionalna spletna platforma za zdravje delavcev
Spremljajoči dokumenti, v pomoč pri pripravi načrta promocije zdravja na delovnem mestu
Zdrava prehrana na delovnem mestu in jedilniki
Indeks delovne zmožnosti – dobra praksa:
Indeks delovne zmožnosti je rezultat raziskovalnega dela finskega inštituta za VZD. Je pripomoček za ohranjanje delovne zmožnosti.
Dodatna priporočila Ministrstva za zdravje v pomoč pri pripravi načrta promocije zdravja na delovnem mestu:
Zdrava prehrana na delovnem mestu in jedilniki
Publikacija:
Dobro spanje, urejeno spanje, varnost in zdravje pri delu, publikacija MDDSZ, 2023
Glej tudi:
KIMPDŠ: Program Čili za delo, ki želi osveščati, izobraževati in usposabljati delavce in delodajalce o zdravem delovnem in življenjskem slogu, da bi takšen način življenja in dela začeli postopoma tudi sami razvijati na tej povezavi
NIJZ: Promocija zdravja – izziv za vsako podjetje, na tej povezavi
Ergonomija v teoriji in praksi, znanstvena monografija – povzetek, skupina avtorjev, NIJZ, 2016
SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola, projekt NIJZ in MZ
Projekt SOPA – Skupaj za odgovoren odnos do pitja alkohola
Spletni svetovalec, psihoedukativne delavnice, Kam po pomoč?
Smernice za psihološko prvo pomoč (www.zadusevnozdravje.si)
Alkohol je povezan z več kot 200 bolezenskimi stanji, poškodbami in zastrupitvami.
Opuščanje kajenja:
- Prepovedano je kajenje oziroma uporaba tobaka, tobačnih izdelkov in povezanih izdelkov, razen tobaka za žvečenje in tobaka za njuhanje, v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih ter v vseh vozilih v navzočnosti oseb, mlajših od 18 let.
- Delovni prostor je prostor, vključno s službenimi vozili, ki je pod nadzorom delodajalca in kjer se zanj opravljajo dela ali storitve, brezplačno ali za plačilo. Delovni prostor vključuje ne le prostore, v katerih se delo opravlja, temveč tudi vse z njimi povezane prostore, ki jih delavci uporabljajo med delom, vključno z na primer hodniki, dvigali, stopniščnimi jaški, avlami, skupnimi prostori, kavarnami, stranišči, saloni, menzami in prizidki, kot so lope in barake.
- Nadzor opravlja Inšpektorat RS za delo.
- Z globo od 4.000 do 33.000 eurov za prekršek se kaznuje pravna oseba in z globo od 800 do 2.000 eurov odgovorna oseba pravne osebe, odgovorna oseba posameznika, ki samostojno opravlja dejavnost in odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika. Z globo od 1.600 do 8.000 eurov se za prekršek kaznuje samostojni podjetnik posameznik in posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost.
Orodje za promocijo zdravja:
Kaldoz, kalkulator stroškov in donosnosti promocije zdravja na delovnem mestu
Predpisi:
Zakon o varnosti in zdravju pri delu- ZVZD-1
Zakon o omejevanju porabe alkohola (ZOPA)
Zakon o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov (ZOUTPI)
E-novice ZSSS:
21/2024 e-novica ZSSS (4. 4. 2024): Izobraževanje za svetovalce za promocijo zdravja pri delu 2024
36/2023 e-novica ZSSS (30. 8. 2023): Izobraževanje za svetovalce za promocijo zdravja pri delu 2023